سلطنت و نظام‌های پادشاهی امروز جهان در عصر دموکراسی

سلطنت
Rate this post

شاید برای شما و ما که بیش از چهل سال است که با یک انقلاب مردمی از نظام پادشاهی و سلطنت عبور کرده‌ایم جالب  است که بدانید هنوز هم در بسیاری از کشورهای پیشرفته و به اصطلاح متمدن و برخی از کشورهای در حال توسعه و حتی توسعه نیافته دنیا سلطنت رکن اصلی حاکمیت است. در ادامه با هم به معرفی اجمالی برخی از این نظام‌ها می‌پردازیم.

سلطنت

سلطنت، پادشاه یا ملکه مسئله این است

قبل از هر چیز باید به این موضوع بپردازیم که چرا یک کشور(انگلستان) دارای عنوانی مثل ملکه و کشوری دیگر(هلند) دارای عنوانی مثل پادشاه است؟ این یک امر طی یک فرآیند ساده اتفاق می‎‌‌افتد، اگر فرزند اول یک خانواده سلطنتی پسر باشد آن کشور در آینده صاحب پادشاه خواهد شد اگر این شاهزاده قبل از موعد فوت نکند و یا خودش از پادشاهی کناره‌گیری نکند. و همین داستان در خصوص ملکه نیز صدق می‌کند یعنی اگر فرزند اول در یک خاندان سلطنتی دختر باشد آن کشور در آینده دارای ملکه خواهد بود. دقیقا مانند کشورهای ذکر شده بالا (انگلستان و هلند) که اکنون دارای ملکه و پادشاه هستند ولی در آینده دارای عناوین پادشاه و ملکه خواهند بود. جالب است که بدانید برخلاف بسیاری از فیلم‌های سینمایی و کارتون‌ها که شاهزاده‌ها با افرادی از خانواده‌های متوسط یا ضعیف جامعه هم ازدواج می‌کنند. اما در واقعیت این امکان تقریبا نزدیک به صفر است، مگر اینکه شاهزاده قید ملکه یا پادشاه شدن در آینده را به کلی بزند.

 

پادشاهی بریتانیا (انگلستان)

سلطنت

انگلستان شناخته شده‌ترین نظام پادشاهی دارای ملکه در جهان است که بیشترین میزان مستعمره را چه در گذشته و چه در زمان کنونی دارا می‌باشد، ملکه انگلستان (الیزابت دوم) اکنون ۶۹ سال است که بر تخت سلطنت تکیه زده است.

 

پادشاهی دانمارک

 

پادشاهی نروژ

دانمارک هم یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی است که نظام سلطنت با ملکه را دراراست و ملکه مارگاریت دوم در این کشور حدود ۴۹ است که دارای این عنوان می‌باشد. (تصویر بالا نماد سلطنتی ملکه و همسرش است)

 

پادشاهی هلند

تاج سلطنت

پادشاهی هلند یکی دیگر از کشورهای اروپا است که دارای پادشاه در نظام سلطنت خود بوده و ویلیام الکساندر پادشاه این کشور نزدیک هشت سال است که با کناره‌گیری مادرش بخاطر کهولت سن از سلطنت بر این تخت تکیه زده است.

 

پادشاهی نروژ

پادشاهی نروژ

این کشور مانند سایر کشورهای حوزه اسکاندیناوی دارای نظام سلطنت است و شاه هارلد پنجم سی سال است که در این جایگاه قرار دارد.

 

پادشاهی اسپانیا

پادشاه اسپانیا

شاه فیلیپ ششم پادشاه کشور اسپانیا است که حدود ۷ سال است که مسند سلطنت را در این کشور تصاحب کرده است.

 

پادشاهی سوئد

sweden

پادشاه این کشور برفی و زادگاه زلاتان ابراهیموویچ، کارلز هفدهم است که ۴۷ سال به عنوان پادشاه این کشور شناخته می‌شود.

 

سلطنت کشورهای حاشیه خلیج فارس

Persian Golf

کشورهای عرب زبان حاشیه خلیج فارس هم نمونه‌ای از نظام‌های سلطنت در دنیای امروز هستند که هنوز نتوانسته‌اند ارتباطی بین سلطنت و دموکراسی را حتی در ظاهر نشان دهند.

 

پادشاهی ژاپن و مالزی

King

این دو کشور شناخته شده‌ترین کشورهای دارای سلطنت در شرق و چنوب شرق آسیا هستند که توانسته‌اند با حفظ ظاهر نظام خود پیشرفت و دموکراسی را هم برای مردم کشور خود فراهم کنند. (تصویر متعلق به پادشاه مالزی است)

 

سایر پادشاهی‌ها

کشورهای دیگری در جهان وجود دارند که دارای پادشاه هستند و سلطنت رکن اصلی حاکمیت در آنان است، اما از میان تمام کشورهای بزرگ و کوچک دنیا فقط ۲۹ کشور هستند که دارای پادشاه یا ملکه هستند که غالبا پادشاه و یا ملکه هیچ دخالت و نقشی در اداره کشور نداشته و  صرف نظر از استفاده تبلیغاتی و صرف هزینه فراوان زندگی و امنیتی، بیشتر از یک عنوان تشریفاتی بهره می‌برند.

 

امیدوارم این مطلب برای شما مفید و خواندنی بوده باشد. ما را با نظرات و پیشنهادات خود یاری کنید.

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب احسان

بدون دیدگاه

logo-samandehi