چگونه با بخشش دیگران آرامش درونی و قلبی بیشتر داشته باشیم

بخشش دیگران
Rate this post

بخشش یعنی زیاد کردن وسعت قلب و پالایش درون پر تلاطم. برای آرامش بیشتر دیگران را مورد بخشش قرار دهید. شاید برترین قدرت آدمی محبت و عشق ورزیست و این میسر نمی‌گردد مگر قلبی آکنده از مهر و دوستی باشد. بخشش و از خود گذشتگی تنها از انسانی سر می‌زند که توانسته باشد به درجه ای از پالایش درون و تصفیه ناخالصی‌های قلبی رسیده باشد.

بزرگان بسیار آورده‌اند که محبت کلید ورود به قلبهاست. مولانا جلال الدین بلخی می فرماید:

از محبت خارها گل می شود         وز محبت سرکه ها مل می شود

رمز بخشندگی و پالایش درون باز می گردد به موارد ذکر شده در زیر

  • قبل از هر چیز خود را بی طرف ندانیم
  • آنچه را که می اندیشیم و در ذهن مان خانه کرده است را هرگز به زبان نیاوریم
  • در دریافت و انتشار انرژی منفی پیشقدم نشویم
  • از دریچه مثبت به حقوق دیگران نگاه کنیم
  • بمنظور بخشش دیگران خودشناسی کنیم و هرگز بار منفی به ذهن وارد نسازیم

بیشتر بخوانید: رمز موفقیت و کلید خوشبختی زندگی

شما تا زمانی که خود را در تمام امور به حق می‌دانید وسایرین را مقصر می‌شناسید قدرت تصمیم گیری ندارید. هر آنچه را که فکر می‌کنید و گمان می‌کنید نمی تواند صحیح باشد مگر بر شما معلوم گردد، فکر شما درست بوده است.دیگر اینکه شما در دریافت پیامهایی که از افراد مختلف صادر می شود پیش‌قدم نشوید و به تفسیر و تعبیر آن اقدام نکنید . قابل الذکر است که اگر شما بدبینانه به فرد یا چیزی نگاه کنید هرگز نمی توانید نظرتان را عوض کنید مگر آنکه بر شما ثابت شود و متضرر شده باشید.

چگونه دیگران را ببخشیم

افرادی را می شناسم که با اولین دیدار فرد ، او را انسانی غیر قابل تحمل معرفی می‌نمایند، پس این فرد از خود انرژی منفی خارج کرده و اگر فرد مقابل نیز درصد اندکی نسبت به شخصیت شما گمان و شک کرده باشد برخورد مشابه ای خواهد داشت که نتیجه آن نیز منفی خواهد بود و بخشش نیز بسیار سخت خواهد شد.

بیشتر بخوانید: عشق و راز و رمز خوشبختی را بیشتر بشناسید

یکی از عوامل تخاصم و دوری از سایرین بحق دانستن خود می باشد. شاید این جمله را شنیده باشید که جلوتر از نوک دماغش را نمی بیند. براستی تا زمانیکه ما فقط خود را می‌بینیم و حق و حقوقی برای دیگران قائل نمی‌شویم و خود را در همه مراحل بحق می دانیم خود عاملی می شود که از دوستی ها و رابطه های دوستانه دوری کنیم.

اگر به مراحلی دست یابید که بتوانید خود را با تمام شرایط وقف دهید  و دیگران را بدون آنکه دچار اذیت و آزار شوید مورد بخشش قرار دهید شما را در همه گروه‌های اجتماعی، فرهنگی، علمی و مذهبی می‌پذیرند و شرایط برای ادامه کار و همکاری مهیا می‌شود و می توانید از ارتباط با دیگران همانگونه که هستند لذت ببرید و به فکر تغییر سایرین نباشید. پیش از هر چیز مشق محبت کنید شما می توانید تمریناتی را پیش رو قرار داده و به اجرا بگذارید و اگر از کسی کدورتی دارید ابتدا بر روی کاغذی بنویسید که او را مورد بخشش قرار داده و او را مورد محبت خود قرار خواهید داد. در برخورد حضوری نیز عکس العمل منفی و بد نداشته باشید. شاید بخواهید از این مرحله پا را فراتر گذاشته و جلوتر بروید و ارتباطی محکم تر و صمیمی تر برقرار نمائید باز نیاز به مشق برای بخشش دیگران دارید. علت این است که شما بر اثر نگارش مطالب ، چند مرحله تمرین محبت می‌کنید که دلیل آن به شرح ذیل است:

  • آن جمله را می نویسید
  • جمله نوشته شده شما مثبت خواهد بود
  • نوشته را می خوانید
  • نوشته را هنگام خواندن می شنوید و می بینید

بیشتر بخوانید: رسیدن به موفقیت بیشتر با تقویت اراده

پس مراحل مشق در ذهنتان حک می شود و تاثیرات مفیدی را ارائه می کند. مشق محبت را شما می‌توانید در زمینه ارتباط با خانواده ، همسر ، دوست و غیره …، بکار ببرید در مورد کار ، تجارت ، شفا بخشی ، دعا ، آرزوها و غیره نیز مشق می تواند مفید واقع گردد. در مورد بخشش دیگران تجربه آن زیانی نخواهد داشت باید به آن برسید و مشق کنید بیش از پیش به آن فکر کنید.

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi