قطر کشور کوچک که راه چند صد ساله را در ۷۰سال پیموده است

حوزه خلیج فارس
Rate this post

فرقی نمی‌کند جزو کدام طیف از مردم باشید. بازاری، کارمند، سیاست‌مدار، محصل یا بخش‌های دیگر. شما حتما نام قطر را شنیده‌اید، کشوری که چندین سال است که نام خود را به عنوان یکی از ثروتمندترین و پیشروترین قدرت‌های اقتصادی دنیا در منطقه خاورمیانه برای همه آشنا کرده است. امروز و در این مطلب به بررسی این نکته می‌پردازیم که قطر چه بود و چگونه به اینجا رسید.

قطر همسایه و هم‌کاسه‌ای که سهم بیشتری از سفره نفت و گاز برمی‌‌دارد

کشور قطر

قطر کشور کوچکی است که در جنوب خلیج همیشه فارس واقع شده است و جمعیتی بالغ بر ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر دارد. جالب است بدانید که حدود ۸۰ درصد از این جمعیت را مهاجران که عمدتا مهاجرانی از جنوب شرق آسیا هستند، تشکیل می‌دهد. آمارها نشان می‌دهد که در قطر فقط ۷۰۰ هزار زن زندگی می‌کنند که یک سوم تعداد مردم این کشور است.

 

نظام سیاسی

نظام سیاسی قطر

قطر دارای یک نظام سلطنتی است که پادشاه یا امیر در آن تمام قدرت را در دست دارد، اما قطری‌ها تاکید دارند که آنها حکومتی دموکرات در کشور خود دارند. امیر کنونی قطر شیخ تمیم بن حمد آل‌ثانی است که فرماندهی کل نیروهای مسلح را نیز در این کشور برعهده دارد. خاندان آل ثانی از اواسط قرن گذشته حکومت را در قطر به دست گرفته و پیشرفت‌های فراوانی را در این مدت برای کشورش به ارمغان آورده است.

 

تاریخچه کشور قطر

قطر در زمان قدیم

زندگی مردم قطر

تا اوایل دهه ۴۰ میلادی قطر کشوری کوچک و فقیر بود که عمده درآمد این کشور از صیادی و پرورش مروارید تامین می‌شد. اما با شروع استخراج نفت در این کشور پس از جنگ جهانی دوم و نیاز دنیا به نفت برای بازسازی خرابی‌های ناشی از جنگ و افزایش درخواست برای سوخت در بخش‌های مختلف صنعتی و حمل و نقل کم‌کم فقر در قطر جای خود را به تجمل و رونق داد.

 

روابط سیاسی قطر

روابط سیاسی قطر

قطری‌ها تقریبا با تمام دنیا ارتباط سیاسی خوبی دارند، بخش بزرگی از همکاری‌های سالیان اخیر قطری‌ها با سایر دنیا از دست ندادن رشد و رونق اتقصادی این کشور است. شاید همین امر باعث شده است که قطر بتواند یکی از معتبرترین میزبانان مسابقات مختلف ورزشی آسیایی و بین‌المللی در سال‌های اخیر باشد که مهمترین آنها جام جهانی پیش رو است. پر واضح است که گرفتن این میزبانی‌ها بدون هزینه‌های فراوان و داشتن روابط سیاسی وسیع ممکن نبود. در تنش‌های سیاسی منطقه در سال‌های اخیر آنها سعی کرده‌اند تا حد ممکن موضعی را اتخاذ کنند که منافع ملی آنها تامین شود و ناگفته نماند که تا اینجا موفق بوده‌اند تا ناملایمات سیاسی را پشت‌سر بگذارند.

 

روابط نظامی

پایگاه نظامی در قطر

قطر چند سالی است که میزبان نیروهای امریکایی و متحدان آنها در پایگاه‌های این نیروها در این کشور است که یکی از شناخته‌ شده‌ترین آنها پایگاه هوایی العدید است که از بزرگترین پایگاه نیروهای هوایی امریکا و متحدانش در منطقه می‌باشد. قطر اما با عربستان سعودی و امارات برای حمله به یمن متحد نشد و تا کنون هم برای شروع رابطه با اسرائیل چراغ سبز نشان نداده است.

 

منابع نفت و گاز

خلیج فارس

قطر بزرگترین منبع گاز طبیعی جهان را در اختیار دارد(بزرگتر از ذخایر ایران و روسیه)، منطقه‌ای که در شمال این کشور قرار داشته و از آن به صورت مشترک با ایران (پارس جنوبی) استخراج می‌کند.

 

فعالیت‌های اقتصادی

ورزش و اقتصاد

قطر تنها به استخراج و صادرات نفت و گاز بسنده نکرده است. این کشور با درآمد سرشار خود را در بخش‌های مختلف در سراسر جهان سرمایه‌گذاری کرده است. مهمترین آنها گردشکری، صنعت ساختمان در اروپا و امریکا و ورزش است.

چیزی که کاملا مشخص است، برنامه ریزی، مدیریت و دوراندیشی قطری‌هاست که همه را در جهت منافع ملی کشورشان صرف کرده‌اند.

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب احسان

بدون دیدگاه

logo-samandehi