چرا نظم و انضباط کاری بایستی در زندگی همه وجود داشته باشد

نظم و انضباط کاری
Rate this post

اگر علم به اینکه چرا و چگونه یک کار را انجام می‌دهید داشته باشید در انجام آن کار سرگردان نمی‌شوید و کارهای شما با انضباط و نظم کاری پیش خواهد رفت. بنای آفرینش بر روی نظم و هماهنگی می‌باشد. هماهنگی بین تمام موجودات زنده و طبیعت ، انسان با حیوان ، انسان با انسان ، پیدایش فصول سال ، ماه ها ، روزها ، ساعات و حتی دقایق ، ثانیه ها نیز از یک هماهنگی خاصی برخوردار است و اگر این هماهنگی و نظم خدشه دار شود جهان اینگونه که مشاهده می شود نخواهد بود.

نظم نیاز به ممارست و تمرین دارد. هر انسان کامل و شکل یافته‌ای دارای انضباط کاری است.

مراتب نظم و انضباط کاری عبارتند از :

 • اهداف فکر به روشنی مشخص شده باشد
 • مراحل اجرایی آن تعیین شده باشد
 • ترتیب مراحل و اجرای آن به دقت پیگیری شود
 • هر چه به سمت هدف نزدیک می شویم نتایج آن مشهود گردد
 • اهداف مثبت و سازنده باشد 
 • اهداف منفی و مخرب از صحنه ذهن پاک گردد

اگر قرار باشد شما یک نوازنده ساز شوید و در آینده به نتایج قابل ملاحظه‌ای دست یابید باید ابتدا تصمیم بگیرید سپس سازی را انتخاب نموده و تهیه نمائید سپس از استاد چیره دستی بهره جوید و بر اساس برنامه ریزی مدون شده‌ای شروع به یادگیری کنید. شما بایستی ساعاتی از روز را به تمرین بگذرانید ، در آثار گذشتگان تفحص کنید و به هنرشان عشق بورزید.

بیشتر بخوانید: خلاقیت و ابتکار پلی برای رسیدن به موفقیت 

همه مراحل ذکر شده بیانگر این نکته است که مراحل اجرای یک فکر احتیاج به گذشت زمان داشته و دقت و توجه موجب می گردد تا گام‌های نخست را محکم تر برداشته و سپس بر پله های دیگر گام بگذارید.

شما در زندگی روزمره نیز نیاز به نظم و مقررات خاصی دارید که خود آن را وضع می‌کنید ممکن است این مقررات هرگز توسط شما نوشته نشده باشد اما در ذهنتان دارای مراتب و مراحلی است. در امور زندگی ، شغل ، تجارت ، تحصیل ، تحقیق ، تشکیل خانواده ، ورزش و … شما نیاز به نظم و انضباط کاری دارید که باید از آن پیروی کنید تا بتوانید بر پله های ترقی بایستید . برای ترقی نیاز دارید از نقطه ای خاص شروع کرده و حرکت کنید و این نقطه شروع بسیار مهم است زیرا باید بدانید که

 • برای چه این کار را شروع کرده اید
 • چگونه باید ادامه دهید
 • برای چه مدت و زمانی ادامه خواهد داشت
 • از چه طریقی به آن دست خواهید یافت
 • به چه امکانات و برنامه ریزی نیاز دارید
 • براستی این حرکت جزء اهداف لاینفک زندگی شماست و یا از روی تفریح آن شروع کرده‌اید 
 • مطالعه علمی در این باره انجام شده است یا خیر؟
 • کدام راه و روش موثر تر واقع می گردد

پاسخ به هر یک از سوال‌ها برای ما می تواند راهگشا و دری به سوی موفقیت و رسیدن به هدف باشد زیرا تجزیه و تحلیل شرایط موجود و شناخت آن موجب می‌گردد ما حرکت صحیح و کاملی داشته باشیم. بی شک شما هم در زندگی روزمره با دو یا چند موضوع در ارتباط هستید که نیاز به برنامه ریزی و ایجاد نظم و انضباط کاری دارید.

اگر یک ورزشکار ، هنرمند ، دانشجو ، تاجر ، دانش آموز ، کارمند ، مغازه دار و یا یک همسر موفق هستید بی شک دارای نظم و انضباط کاری می باشید که توانسته اید فضای مناسبی را جهت زندگی ، کار ، تحصیل ، ورزش ، تجارت ، هنر و … ایجاد نمائید. ناگفته نماند که نظم و انضباط کاری موجب بدست آوردن اعتماد و اعتبار نیز می گردد زیرا همه دوست دارند که دیگران منظم بوده و دارای اصول کاری باشند.

بیشتر بخوانید: با رمز موفقیت و کلید خوشبختی آشنا شوید

بارها دیده ایم که تاجری در امر تجارت دقیق و حساس نیست اما از دقت و توجه دیگران گله و شکایت دارد. خود او به وقت مقرر شرایط پرداخت وجه بدهکاری را مهیا نمی سازد و یا به زمان دیگری موکول میکند با این عمل شرایط کاری دیگران را به مخاطره می اندازد ولی از بدقولی یا بی توجه ای دیگران سخت بر آشفته و گله‌ مند می گردد. همه انسانها چون زنجیر به یکدیگر متصل شده و با یکدیگر مرتبط هستند .

پس بیاییم از هم اکنون در تمام امور زندگی برنامه‌ای دقیق را پای ریزی کرده و به آن وفادار باشیم. همانطور که ما انتظار داریم دیگران برنامه‌های ما را با بی نظمی و بی‌توجه ای بر هم نزنند ما هم موظف هستیم برای برنامه و انضباط کاری دیگران احترام قائل شویم .

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi