انواع قهوه در دنیا، خصوصیات، طعم و خواستگاه هر یک از آنها

Rate this post

قبلا با هم با ۱۰ تا از بهترین برندهای قهوه در دنیا آشنا شدیم، حالا با هم نگاهی دقیق‌تر به شکل و خصوصیات انواع قهوه می‌اندازیم و با تفاوت‌ها و موارد استفاده آنها بیشتر آشنا می‌شویم.

 

آیا می‌دانید چند نوع دانه قهوه در دنیا وجود دارد و هرکدام کجا تولید و مصرف می‌شوند

 

Arabica

قهوه عربیکا

این نوع از دانه قهوه که در کشور ما بعنوان قهوه عربی شناخته می‌شود هیچ ارتباطی با کشورهای عربی همسایه کشورمان ندارد. این نوع قهوه قوی‌ترین و رایج‌ترین نوع قهوه مورد استفاده در جهان و بخصوص در امریکای شمالی است. این نوع قهوه دارای عطر بیشتر و طعم شیرین‌تر و لطیف‌تر و همینطور میزان اسیدیته کمتر نسبت به سایر دانه‌های قهوه است.

این نوع دانه‌ها بیشتر در مناطقی با ارتفاع زیاد که بارش باران زیادی هم وجود دارد بهتر رشد می‌کنند مانند: برزیل اما همانطور که در پست‌های گذشته ذکر کردیم بهترین نوع آن در کاستاریکا، هاوایی و جامائیکا تولید می‌گردد.

پرورش این نوع از دانه‌های قهوه معمولا نیاز به زحمت زیادی دارد زیرا این گیاه در مقابل بیماری‌های مختلف آسیب‌پذیر بوده و این نیاز به مراقبت را برای تولید یک محصول خوب بیشتر می‌کند که خود به افزایش هزینه تولید می‌انجامد.

 

Robusta

انواع قهوه

این نوع قهوه در اروپا، خاورمیانه و آفریقا در رده دومین نوع قهوه محبوب قرار دارد، این نوع قهوه بخاطر طعم قوی و خشک آن شناخته شده است. از آنجایی این نوع قهوه دارای کافئینی تقریبا دو برابر قهوه عربی است خود به خود در مقابل آفت‌ها و بیماری‌های گیاهی مقاومت بیشتری دارد و این قابلیت کشت را در مناطق مختلف از نظر آب و هوا را می‌هد.

اگرچه این نوع قهوه بخاطر طمع سوخته‌ای که دارد خیلی محبوب نیست ولی بخاطر کم هزینه بودن، تولید آن به صرفه است، معمولا این قهوه را به نسبت ۱ به ۳ با قهوه عربی ترکیب کرده و به فروش می‌رسانند.

 

Liberica

بهترین قهوه در دنیا

این نوع از دانه بسیار نادر است و همینطور دارای طعم دلپذیری است. بسیاری از کسانی که این نوع قهوه را امتحان کرده‌اند عطر و طعم آنرا شبیه میوه و گل می‌دانند و برخی طعم آنرا شبیه طعم چوب می‌دانند.

زمانی این نوع قهوه طرفداران زیادی در دنیا داشت، وقتی که در اواخر قرن نوزده میلادی بسیاری از گیاهان قهوه عربیکا در دینا بخاطر نوعی آفت از بین رفت، لیبریکا جای خود را در دنیا باز کرد، این یک نمونه از انواع قهوه که در فیلیپین تولید می‌شود در آن زمان توانست رشد اقتصادی زیادی را نصیب این کشور کند ولی پس از تحریم‌های اقتصادی و تجهیزاتی این کشور توسط امریکا پس از استقلال سیاسی آنها از امریکا، به مرور جایگاه خود را در دنیا از دست داد.

 

Excelsa

coffe

آخرین مورد در این لیست به قهوه اکسل‌سا مربوط می‌شود که یه نوعی از خانواده انواع قهوه لیبرکا بوده اما تفاوت‌های بارزی بین آنها وجود دارد، این نوع قهوه نیز در جنوب شرق آسیا تولید می‌گردد ولی میزان آن چندان زیاد نیست، این نوع قهوه دارای طعم ترش میوه‌ای است که تجربه خوبی برای علاقه‌مندان به نوشیدن قهوه فراهم می‌کند.

همانطور که در بالا به آن اشاره شد دو نوع قهوه Arabica و Robusta پر طرفدارترین و فراوان‌ترین انواع قهوه هستند. در تصویر ذیل با هم به مقایسه اجمالی این دو می‌پردازیم.

مقایسه قهوه

 

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب احسان

بدون دیدگاه

logo-samandehi