تحصیل علم و یادگیری می‌توانید شما را به قله‌های موفقیت برساند

تحصیل علم
Rate this post

امروزه تفاوت فاحشی بین افراد با سواد و اندیشمند نسبت به سایرین وجود دارد. ایران سرزمین انسان‌هایی است که پیش از سایر ملل دنیا به دنبال تحصیل و علم و دانش بوده و همواره زبان زد عام و خاص نیز بوده‌اند. تمدن دو هزار و چند صد ساله این مرز و بوم بیانگر ذوق و سلیقه و خواسته های مرد و زن ایرانی است .

اگر چه در تاریخ معاصر و کمتر از دو دهه گذشته تحصیل و کسب دانش به مدارک و دانشنامه هایی خلاصه می شود که از مراکز دانشگاهی صادر می گردد و لیکن در گذشته کسب علم و معرفت به میزان تلاش و علاقه ای بود که هر فرد عاشق سالها در دیار غربت و بدور از خانه و کاشانه خود بدست می آورده است. زندگی نامه همه اندیشمندان و عالمان دین چون بوعلی سینا ، خیام نیشابوری ، حافظ ، شمس الدین محمد مولوی و … بیانگر صحت گفتار نویسنده است. 

شاید امروزه هم با وجود موسسات ، دانشگاهها و مراکز آموزشی فراوانی که وجود دارد برایمان مقدور نباشد مراتبی را بعنوان دوره کلاسیک طی نمائیم اما این دلیلی بر عدم مطالعه ، همفکری و همنشینی با بزرگان و یا شاگردی نزد استادان فن نبوده و نیست بشر امروز در هر کجای این کره خاکی اسیر مشغله‌های اجتماعی است و کسی از این مشغله بدور نیست. تنها کسانی دارای فراغت بال خواهند بود که برنامه ریزی منطقی برای حال و آینده خود داشته باشند.

بیشتر بخوانید: آیا مطالعه یکی از راز و رمز‌های رسیدن به موفقیت است؟

شواهد موجود بیانگر موفقیت هنرمندان ، اندیشمندان ، نویسندگان است که خود بر اساس علاقه و عشق به کسب تحصیل توانسته اند به پیروزی و موفقیت چشم گیری دست یابند. شما هم می توانید به این موفقیت دست یابید و فقط کافی است بدانید که می‌خواهید و می‌توانید.

کسب علم و دانش

باید به آن چیزی که دلبستگی دارید نزدیک شوید. دلبستگی های معنوی ممارست خاص خود را می طلبد و وصل نیز میسر است. همه ما می توانیم کسب علم و معرفت نمائیم. کسب علم و معرفت موجب می شود در هر زمینه فکری و کاری که فعال هستیم آنرا موشکافانه و دقیق مورد بررسی قرار دهیم.

یک ورزشکار حرفه ای علاوه بر تمرین و ممارست در میدان ورزشگاه باید علم روز ورزش خود را نیز یاد بگیرد. هنرمند ، صنعت گر ، تاجر و صاحبان حرفه ها و مشاغل نیز باید با شناخت دقیق و مطالعه در امور کاری خویش فعالیت نمایند تا بتوانند مفید فایده قرار گیرند. شما در هر یک از زمینه های شغلی که قرار گرفته‌اید باید از همین فردا اطلاعات کافی و وافی به دست آورده و هر روز بیش از روز گذشته آنرا بکار بگیرید. موفقیت شما بستگی به تلاش شما دارد.

بیشتر بخوانید: خلاقیت و ابتکار پلی برای رسیدن به پیشرفت

امروزه در تمام نقاط دنیا از روی روانشناسی امور به آن امر می‌پردازند، روانشناسی عشق ورزیدن ، روانشناسی تجارت و اقتصاد ، روانشناسی مدیریت ، روانشناسی روابط زناشویی و… ، علم به شناخت امور در افراد الزامی است و شما زمانی می توانید بر پله های ترقی گام بگذارید که در زمینه مورد نظر با علم و معرفت کامل عمل نمائید. حال شما مرحله ای از شناخت را پشت سر گذاشته‌اید چون می دانید باید دانسته های خود را افزایش دهید و بر تجربیات خود بیفزائید. تجربیاتی که پشتوانه علمی به همراه دارد و منابع محکم و استواری شما را به انجام کار هدایت می کند.

از هم اکنون در پی بدست آوردن اطلاعات از طرق مختلف باشید. منابع اطلاعاتی شما می تواند روزنامه ، کتاب ، تلویزیون ، سینما ، مجلات ، کامپیوتر ، اینترنت و افکار و عقاید بزرگان و اندیشمندان باشد.

علم

فرض کنید برای شنا کردن به دریا رفته اید. شما و دوستانتان بدون هیچ شناخت قبلی از ساحل دریای شمال یا جنوب آیا حاضرید وارد آب دریا شوید. بی شک این کار را نخواهید کرد و یا پس از اقدام به این امر بسیار دست به عصا و با احتیاط ساعات تفریح خود را سپری می کنید در غیر این صورت خود را به دست غول دریا می سپارید که هر لحظه ممکن است شما را به کام خود بکشد .

بیشتر بخوانید: انجام فعالیت هنری چه مزایایی برای پیشبرد بهتر زندگی شما دارد

زندگی زناشویی ، انتخاب شغل و همسر ، ایجاد و تاسیس کارخانه ، شرکت و … همانند همان دریایی است که بدون شناخت و مطالعه ممکن است غریق این دریا بشوید.

هرگز فراموش نکنید که تمام امور مادی و معنوی در این دنیا را می‌توان با تلاش و برنامه ریزی بدست آورد.

مراتب دست یافتن به تحصیل و علم عبارتند از 

  • مطالعه در آثار گذشتگان
  • مطالعه سرگذشت پیشینیان که دارای مقام و معرفت علمی و دینی می باشند.
  • مشورت و شورا با اندیشمندان
  • نگاه عمیق به موضوع مورد مطالعه
  • کسب علم و معرفت در همنشینی با دیگران

امام علی (ع) فرموده دانش راهنمای خرد است . پس آنکس که دانش آموخت خردمند شد.

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi