چگونه با ورزش کردن ساده زندگی بهتری برای خود بسازیم

ورزش
Rate this post

به وسیله ورزش می توانیم اراده خود را تربیت کنیم و روحیه را زنده نگه داریم. آن وقت خستگی کمتر بر ما چیره می شود. ذهن و تفکر پویاست که در قالب جسم قوی قرار گرفته باشد. جسم کسل و بی روح خستگی فکری و مغزی به همراه دارد. روزانه هر فرد به ورزش و تحرکات بدنی نیاز دارد تا جسم او پر تحرک و آماده پذیرش شرایط متفاوت در زندگی شود.

شما هم می‎‌توانید از تمرینات ساده شروع کرده و ورزش کنید. حداقل دقایقی را برای نرمش‌های روزانه خود اختصاص دهید. همانطور که می دانید در مراقبه و پرورش ذهن ، نیاز ما بیشتر به ورزش است و پرورش جسم و روان آدمی پیوند مستحکم با یکدیگر دارند.

از آنجا که ما وارد حیطه ورزش حرفه ای نمی‌شویم پس نیاز به ابزار و وسایل ورزشی نیز نداریم و اهداف ما حرکات کششی و تمرکزی است که در ورزش یوگا می‌توان به آن دست یافت. یوگا و ورزش‌های اینگونه خود دارای مراتبی هستند که موجب آرامش ، آمادگی ، توانایی و قدرت تمرکز می‌گردد. ما می توانیم مراحلی از نرمش‌های یوگا را در این بحث آورده و از آن بهره بگیریم.

بیشتر بخوانید: یوگا چیست و چطور آن را شروع کنیم

حرکات کششی ورزش یوگا بهترین نوع نرمش جهت آمادگی قبل از تمرکز است. همانطور که می‌دانید اکثر نرمش های یوگا سبک بوده و همگی توان اجرای آن را داریم. از انواع تمریناتی که می تواند برای هر فرد مفید باشد و کاربرد همگانی برای آمادگی جسمانی داشته و موجب آمادگی جسمی شود به شرح است که میتوانید به آن توجه کنید.

  • تمرینات قسمت سینه برای پرورش بالاتنه ورزش مفید است
  • تمرینات کششی پشت برای تقویت و انعطاف ستون فقرات
  • تمرینات کبری برای تقویت و انعطاف ستون فقرات
  • تمرینات مثلت برای لاغری باریکی کمر
  • تمرینات پا روی پا جهت تقویت پاها و باریکی کمر
  • تمرینات کششی زانو و ران جهت تقویت پاها و ماهیچه‌ها

همچنین تمرینات جامع تری که جهت تمرکز ، تعمق ، زیبائی و تناسب اندام می توانیم انجام دهیم. ورزش یوگا در تنفس ، جریان خون ، رفع ورم مفاصل ، وزن مناسب ، رفع خستگی ، آرامش ، تقویت عضلات ، تعادل روحی و روانی ، آینده نگری ، تمرکز و تفکر مثبت بسیار ارزنده است .

برای این منظور بهتر است ابتدا تمرینات ساده یوگا را بیاموزید و سپس هر روز بر تعداد آن اضافه کنید. همچنین تمرینات تمرکز و مراقبه را در پایان نرمش یوگا انجام دهید.

تمرین یوگا

عده ای بر این باورند چون طی ساعات شبانه روز مدام در فعالیت و کار هستند پس همیشه ورزش می‌کنند. فراموش نکنیم که کار ورزش نیست زیرا در مراحل کار ما شرایط بسیار دشواری را پشت سر می‌گذاریم. شاید تغذیه و برنامه غذایی ما هم مناسب نباشد و دیگر اینکه در پرورش تمام قسمت‌های بدن تلاش نمی‌کنیم.

بطور مثال اگر شما شرایط کاریتان به گونه‌ای است که مدام از دستهای خود برای جابجایی وسایل استفاده می‌کنید تنها به تقویت و تربیت بازوان خود می‌پردازید در حالیکه اگر حرکت و عمل جابجایی صحیح نباشد به ستون فقرات و قسمتهای دیگر بدن آسیب وارد می سازید و این کار خستگی جسمی و روحی به همراه دارد.

بیشتر بخوانید: چگونه با رژیم غذایی و ورزش قلب سالم داشته باشیم

ورزش علاوه بر تقویت اندام و جسم آرامش و پالایش فکری را به ارمغان خواهد آورد. شما می توانید از یک مربی خوب یا کتاب‌هایی که جنبه آموزشی دارند استفاده نمائید و تمرینات اولیه یوگا را بیاموزید و سپس آن را به تناسب توان خود انجام دهید. هدف از انجام تمرینات کششی یوگا رسیدن به یک آرامش نسبی ، روحی و فکری است تا بتوانید دارای تمرکز و تفکر سالمی باشید.

همیشه یک جسم سالم دارای تفکر و اندیشه سالم و سازنده است و به عبارتی از کوزه همان برون تراود که در اوست. از کتاب‌های دایره المعارف یوگا ، یوگا درمانی – یوگا کامل بدنی ، یوگا در ۲۸ روز و تعدادی CD تصویری که جهت آموزش تهیه شده است و در بازار موجود است می‌توانید استفاده نمائید.

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi