گردش در طبیعت چه تاثیری در بهبود فرایند زندگی انسان‌ها دارد

طبیعت زیبا
Rate this post

انسان از طبیعت بکر زندگی اجتماعی خود را آغاز کرده است و پیش از آنکه تمام قراردادهای اجتماعی برایش دست و پا گیر شود روزی در پهنه این طبیعت ، زندگی بی دغدغه ای را میگذرانده است. ارتفاعاتی که همه چیز زیر پای آدمی به وضوح دیده می شود و دریایی که با تن سپردن به آن خستگی روزها را از یاد می برد ، دشتی که بر اثر وزش باد و باران چهره ای طلائی به خود گرفته و در گرمای تابستان نیز عطشی شیرین به همراه داشته است.

طبیعت بکر با انواع و اقسام جانوران ، سلامتی روحی و روانی انسان را در سکوی آرامش نگاه داشته است. طبیعت را فراموش نکنید، به کوه و دشت بروید. تفریح کردن و استفاده از طبیعت برای روح و روان ما نیازی ضروری است.

دریا را که این روزها کمتر سلامت و پاک می بینیم از نزدیک مشاهده کنید و به موسیقی امواجش گوش فرا دهید. از باغ‌های میوه و درختان سر سبز و همچنین رودهای پر آب و شیرین و گوارا که در آن جاری‌ است بهره ببرید. و گاهی تن به آب بسپارید. برای آرامش گرفتن جنگل ، این طبیعت خدادادی را فراموش نکنید.

طبیعت و جنگل

بیشتر بخوانید: مطالعه راز و رمز‌ رسیدن به موفقیت در زندگی 

در سفر باشید تا پالایش فکری برایتان بوجود آید. همه ما نیاز داریم بخشی از روزهای هفته یا ماه را به سفر در گوشه و کنار طبیعت کشور برویم و برای رفع خستگی روحی آسایش و آرامش طبیعی را تجربه کنیم. کنار گذاردن زندگی ماشینی و دغدغه های فکری جامعه امروزی برای همه ما مفید است. به طبیعت که می روید بهره لازم را از او ببرید. آب آشامیدنی ، گیاهان دارویی ، میوه های جنگلی ، عسل و لبنیات طبیعی و خالص در اختیارتان قرار می گیرد و شما دچار لذت می شوید و این برای شما لازم است .

گاهی نیاز است انسان از قالب های رایج جامعه نیز خارج شود و بی آنکه کسی بداند که شما پزشک ، مهندس ، تاجر ، مدیر ، و یا یک انسان فرهیخته و فرهنگی هستید لحظاتی را در شرایطی سپری نمائید که روحتان نیازمند آن است. بازگشت به اصل آدمی ضروریست خانواده ای را می شناسم که دارای سه فرزند است و شرایط اجتماعی آنان بسیار عالی است. پدر پزشک و استادیار عالی با رتبه بالای دانشگاهی است و مادر نیز پزشک قابلی است.

طبیعت و ارتباط خانواده

همچنین فرزندان آنان نیز در دانشگاه‌های معتبر تحصیل نموده‌اند و دارای مدارج عالی می باشند اما روابط خانواده ، پدر و مادر ، پدر و فرزندان ، مادر و فرزندان ، با یکدیگر اصلا مطلوب نیست ، تا جایی که در ۲۴ ساعت شبانه روز کمتر یکدیگر را ملاقات میکنند و یا دور هم جمع می شوند. و باز خانواده ای را مشابه با موقعیت اجتماعی و علمی و فرهنگی آنان می شناسم که بسیار صمیمی و راحت در کنار یکدیگر زندگی می کنند.

از خود سوال کردم علت اینگونه روابط چه خواهد بود. در تحقیقی که به عمل آوردم متوجه شدم پدر و مادر در یک قالب اجتماعی و خشک قرار گرفته و حتی برای فرزندانشان نیز یک پزشک تلقی میگردند تا جایی که فرزندان پدر و مادر خود را دکتر خطاب می کنند و الگوی اجتماعی که در آن خانه شکل گرفته است اداری بوده و اصلا دوستانه نیست.

خانواده مقابل آنان ، بلعکس محیط و شرایط کاری و موقعیت اجتماعی خود را در بیرون از خانه و داخل خانه جدا نموده‌اند و در خانه پدر ، مادر و فرزندان مهربان و صمیمی هستند ، به تفریح می روند ، روزهای تعطیل را با برنامه ریزی قبلی در کنار هم می گذرانند و بطور کلی فراموش می کنند که چه کسی هستند و چه کاره‌اند. از این رو خستگی ایام هفته را فراموش کرده و از منابع طبیعی به نحو احسن بهره می‌برند.

تفریح و گردش

بیشتر بخوانید: فعالیت هنری و مزایایی که در پیش‌برد بهتر زندگی دارد

اگر در هر مقام اجتماعی ، سیاسی، علمی ، فرهنگی که هستید فراموش نکنید در خانه و میان خانواده خود همان پدر ، برادر ، مادر ، خواهر و جزء بستگان نزدیک یک خانواده هستید و تنها انتظار دیگران از شما این است که خودتان باشید. به چند نکته زیر توجه کنید .

۱- حتما یک روز در هفته را به خانواده و استفاده از طبیعت اختصاص دهید.

۲- فراموش نکنید پدر یا مادر یا فرزندانتان شما را در قالب‌های اجتماعی و سیاسی ، علمی و … نمی پذیرند.

۳- آنقدر درگیر مسائل کاری نشوید که آلوده آن گردید.

۴- همیشه زمانی را برای دیگران که به شما علاقمند هستند و عشق می ورزند اختصاص دهید.

گردش در طبیعت

اگر از طبیعت بهره ببرید جسم و جان خود را تازه می‌کنید و از آلودگی‌های شهری و ماشینی دور می‌شوید و در کنار خانواده صمیمیت و محبت را تجربه می کنید. از خانواده و دوستان فاصله نمی‌گیرید و جوانترها نیز از شما می آموزند که چگونه رفتار کند و برای آینده خود برنامه ریزی نمایند. جامعه سالم و پویا جامعه ای است که تفکر سالم را رواج دهد و این مقدور نیست مگر آنکه خانواده آن شرایط را مهیا سازد. بیایید با طبیعت دوست باشیم .

گریستین اندرسن میگه تأمین نمودن تفریح سالم برای بچه ها به همان اندازه تأمین نان برای آنها مهم است.

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی

بدون دیدگاه

logo-samandehi