۱۰ دستگاه قهوه‌ساز برتر که استفاده از آنها در دنیا رواج دارد

coffee maker
Rate this post

قبلا در مقالات دیگر درخصوص انواع قهوه موجود در بازار دنیا و همین طور تفاوت شکل و طعم انواع دانه قهوه صحبت کرده‌ایم. اما یکی از مهمترین فاکتورهای داشتن یک قهوه خوش طعم و خوش عطر، روش دم کردن قهوه با دستگاه قهوه‌ساز است. دم کردن صحیح یک قهوه می‌تواند به یک نوع قهوه خاص طعم‌های مختلفی بدهد.

امروزه در دنیا استفاده از دستگاه قهوه‌ساز بخاطر راحتی بیشتر و ارائه طعم دلخواه به مصرف کننده، بسیار رواج پیدا کرده است. در ادامه به بررسی خصوصیات و نقاط قوت و ضعف ده نوع دستگاه قهوه‌ساز رایج در دنیا می‌پردازیم.

 

دستگاه قهوه‌ساز مورد استفاده شما کدام مورد از موارد اشاره شده زیر است؟

۱- قهوه‌ساز قطره‌ای (برقی)(Drip Coffee Makers)

قهوه ساز قطره‌ای

بصورت سنتی، قهوه‌ساز قطره‌ای بخاطر سهولت در استفاده، مقرون به صرفه بودن و عمر طولانی و در نهایت مناسب بودن برای حداقل چهار نفر در هربار استفاده یکی از محبوب‌ترین انواع دستگاه قهوه‌ساز در دنیا و بلاخص در امریکا است. تنها عیب این نوع از دستگاه قهوه‌ساز این است که زیره قهوه‌دان به مرور در اثر حرارت قهوه دچار سوختگی می‌گردد.

۲- دستگاه قهوه‌ساز حرارتی برقی (Thermal Coffee Makers)

دستگاه قهوه‌ساز حرارتی

دستگاه‌های قهوه‌ساز حرارتی مانند دستگاه های قهوه ساز قطره‌ای کار می‌کنند، اما با داشتن این مزیت که دم کرده قهوه خود را در یک ظرف عایق بندی شده تولید می‌کنید. این باعث می‌شود که قهوه شما ساعت‌ها فارغ از مشکل “پخت” در حالی که روی سطح گرم قرار می‌گیرد داغ باشد، که در نهایت می‌تواند به تهیه یک قهوه غلیظ و قوی منتج شود. تنها ضعف این دستگاه قیمت به مراتب گران‌تر از نمونه قطره‌ای است.

۳- اسپرسو ساز (برقی)(Espresso machines)

سپرسو ساز برقی

اسپرسو یکی از انواع معروف و محبوب قهوه است که خاستگاه آن ایتالیا است، لذا اولین دستگاه‌های اسپرسو ساز در ایتالیا تولید شدند. گرچه استفاده از دستگاه اسپرسو ساز ممکن است کمی مشکل و گاه پیچیده باشد و هزینه تهیه آن بیشتر از سایر دستگاه‌های قهوه‌ساز باشد، اما لذت نوشیدن یک اسپرسو واقعی در منزل باعث شده تا این دستگاه به عضوی غیر قابل حذف در بسیاری از خانه‌های دنیا تبدیل شود.

۴- پرکولاتور (برقی) (Percolator)

پرکولاتور برقی

این نوع دستگاه قهوه‌ساز یک آشنای قدیمی برای کسانی است که از سالیان قبل قهوه نوشیدنی مورد علاقه آنها بوده است، اگر شما هم یکی از نوع دستگاه قهوه‌ساز در منزل داشته‌اید حتما صدای صوت دستگاه را هنگام دم کشیدن قهوه به یاد دارید. گرچه این نوع دستگاه در بسیاری از موارد با سایر انواع قهوه‌ساز مانند نوع قطره‌ای جایگزین شده است، اما شما همیشه می‌توانید انتظار یک قهوه خوش عطر و طعم را با استفاده از این دستگاه داشته‌ باشید. تنها ضعف این نوع دستگاه می‌تواند ظرفیت کم و نیاز به تمیز کردن مکرر باشد.

۵- دستگاه قهوه‌ساز سیفونی (برقی) (Siphon Coffee Makers)

دستگاه قهوه‌ساز سیفونی

همانطور که اسمش پیداست دستگاه قهوه‌ساز سیفونی شکل و شمایلی شبیه به اسمش دارد. این نوع دستگاه که به قهوه‌ساز دیگ خلاء هم شهرت دارد خیلی مورد استفاده و استقبال نیست، اما تمام کسانی که از این دستگاه قهوه‌ساز استفاده کرده‌اند به طعم متفاوت و لذت‌بخش قهوه دم شده با آن اشاره کرده‌اند. از معایب این دستگاه می‌توان به متعدد بودن قطعات و در عین حال شکننده بودن آن‌ها و همچنین زمان طولانی مورد نیاز برای آماده شدن قهوه است. اما انصافا با کلاس و شکیل است.

۶- قهوه فرنچ پرس دستی (French Press Coffee Makers)

قهوه ساز دستی

فرنچ پرس، که به نام‌های “قوری پرسی” یا “قوری پیستونی” نیز شناخته می‌شود و در کشور ما و بیشتر میان دانشجویان رواج دارد، دارای مزایایی است از جمله اینکه استفاده و تمیز کردن آن آسان است و حتی می‌توانید هنگام مسافرت با خود ببرید. فرنچ پرس از فیلتر فلزی مشبک استفاده می‌کند. این به همه روغنهای طعم دهنده قهوه اجازه می‌دهد تا به فنجان شما منتقل شوند بجای اینکه در هنگام دم کردن در یک فیلتر کاغذی گیر بیفتند. نقطه ضعف این دستگاه قهوه‌ساز شکننده بودن ظرف یا قوری آن است.

۷- آئرو پرس (دستی)AeroPress

دستگاه قهوه سازاین دستگاه قهوه‌ساز مانند یک سرنگ قول‌پیکر است، که به شما این امکان را می‌دهد بدون هزینه برای خرید یک دستگاه اسپرسو ساز بتوانید از نوشیدن یک قهوه اسپرسو لذت ببرید. استفاده از این دستگاه قهوه‌ساز بسیار آسان بوده و به راحتی شسته و تمیز می‌گردد و می‌تواند همراه خوبی برای سفر باشد. شاید تنها عیب این دستگاه این است که در هر بار استفاده فقط برای یک نفر قهوه تهیه می‌کند.

۸- قهوه سرد ساز Cold Brew Coffee Makers

قهوه سرد ساز

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما افرادی هستند که قهوه سرد سرو و میل می‌کنند مانند کسانی که در مورد چای همین کار را انجام می‌دهند، شرکت تودی (TODDY) یک دستگاه قهوه‌ساز مخصوص علاقه‌مندان به قهوه سرد تولید کرده است که این امکان را به شما می‌دهد ساعت‌ها قبل از مصرف قهوه خود را دم کرده و از نوشیدن آن در زمان دلخواه لذت ببرید، فقط مشکل اینجاست که دم کشیدن قهوه در این دستگاه قهوه‌ساز به ۱۲ ساعت زمان نیاز دارد.

۹- قهوه‌ساز ویتنامی Vietnamese Coffee Makers

قهوه‌ساز ویتنامی

همانطور که از نامش پیداست ساخت کشور ویتنام است که خود از تولیدکنندگان محدود نوعی از قهوه است. از این دستگاه قهوه‌ساز برای تهیه قهوه سردی که با شیر و شکر ترکیب شده‌است استفاده می‌شود. از معایب این دستگاه می‌توان به قابلیت استفاده برای تهیه قهوه سرد به تنهایی و همینطور وجود قطعات متعدد که نیاز به نظافت مکرر دارند اشاره کرد.

۱۰- موکا ساز Moka Pot Coffee Makers

قهوه‌ساز موکا ساز

شاید شناخته شده‌ترین نوع دستگاه قهوه‌ساز برای بسیاری از ما موکا ساز باشد. این دستگاه ارزان و مقرون به صرفه یک اسپرسو ساز خانگی تمام عیار است که می‌توان برای تولید قهوه با ترکیبی از شیر، خامه و شکر از آن استفاده کرد، قبلا از این دستگاه قهوه‌ساز تنها بر روی اجاق یا حرارت آتش استفاده می‌شد اما اخیرا انواع برقی آن هم به بازار آمده است.

امیدواریم که از مطالعه این پست لذت برده باشید، لطفا با نظرات و انتقادات خود، اشتیاق ما را برای ادامه کار و تهیه و تنظیم مطالب جدید، چندین برابر کنید.  

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب احسان

بدون دیدگاه

logo-samandehi