سبک موسیقی – معرفی ۵ مورد از ژانرهای موسیقی معروف در جهان

سبک موسیقی

در جهان سبک موسیقی متفاوتی وجود دارد از موسیقی کلاسیک گرفته تا پاپ و راک و … وجود دارد که هر کدام ژانر موسیقی مختلفی را در بر میگیرند . اطلاعاتی که برای ما با جستجو در اینترنت مستعجل گردیده بالای ۲۲ سبک موسیقی وجود دارد که سعی داریم شما را در این مطلب با ۵ سبک معروف موسیقی در جهان آشنا کنیم.

معرفی ۵ سبک موسیقی در جهان

در ادامه و در این مطلب شما را به ۵ سبک مختلف موسیقی پرطرفدار و معروف آشنا خواهیم کرد . این سبک ها حتی میتواند با توجه به موسیقی های خاص هر کشور افزایش نیز پیدا کند .

۱- سبک موسیقی پاپ

موسیقی پاپ

موسيقی پاپ که با نام موسيقی عامه پسند نیز شناخته می‌شود، در دهه‌هاي ۱۹۳۰ و ۱۹۵۰  میلادی شکل گرفته است. سازهای این موسیقی پيانو، انواع گيتار همانند گیتار باس، گیتارآكوستیک، گيتارالکتريک؛ درامز، سازهای بادی برنجی نظير ساكسيفون، فلوت، ترومپت؛ سازهای زهی همانند ويولن، ويولا، چلو (cello)؛ پركاشن همانند تمبورين، شيكر (shaker)؛ هارمونيكا، سينتی سايزر میباشند. موسيقی پاپ سبکی از موسيقی است كه برخلاف بسياري از انواع ژانرهای موسیقی كه مخاطب خاص دارد براي عموم جذاب است . مشخصه‌ ویژه موسيقی پاپ اين است كه همگان مي توانند از آن لذت ببرند. مفاهيم هنري همانند فرم موسيقي پيچيده یا زيبايي‌شناسي جزو دغدغه‌های ترانه‌سرایان اشعار پاپ نيستند و هدف اصلي سبک پاپ جذب شنوندگان و موفقيت تجاری موسيقی است.

۲- موسیقی ارکسترال

موسیقی ارکسترال

این سبک از اواخر قرن شانزدهم در آثار آهنگسازان شنیده می‌شد ولي كلمه‌ اركسترال در اواخر قرن هجدهم در میان منتقدان موسیقی و آهنگسازان رايج شد. سازهاي زهي نظير ويولن، ويولا، چلو (cello) و دوبل باس؛ سازهاي برنجي نظير ترومپت، ترومبون، توبا؛ سازهاي بادي نظير فلوت، اوبوا، كلارينت، ساكسيفون، كنترا باسون كيبورد و … از دسته سازهای این دسته از موسیقی میباشند. در واقع اركسترال به تمام كارهاي موسيقيايي كه در آنها يازده يا بيشتر از يازده ساز استفاده شده باشد، اطلاق مي‌شود.

۳- ژانر موسیقی جاز یا جز

جاز

موسیقی جز یا جاز (Jazz) در اواخر قرن نوزدهم و اوايل قرن بيستم در ميان آمريكایيان افريقايي تبار در نيواورلئان در آمريكا شكل گرفت. سبک موسیقی جاز ابتدا به عنوان یکی از زیرشاخه‌های سبک پاپ شناخته می‌شد.برخي سازهاي مهم مورد استفاده در جز یا جاز عبارتند از: ساكسيفون، ترومپت، ترامبون، پيانو، ساز گيتار،ساز گيتار باس، درامز، كنتر باس میباشد.

با توجه به اینکه واژه‌ جاز ریشه در فرهنگ کوچه و بازار مردمان امریکا دارد،‌ صورت‌های گفتاری مختلفی نیز همچون Jas یا Jass نیز برای این ژانر موسیقی ثبت شده است. یکی از فرضیه‌ها این است که لغت Jazz در این سبک موسیقی از ورزش بیس‌بال آمده است و به معنای داشتن روحیه‌ جنگندگی در ورزش و کار است. فرضیه‌های دیگری نیز در مورد عنوان Jazz وجود دارد که ادعا می‌کند این واژه ریشه در فرهنگ افریقایی نوازندگان سبک موسیقی (Jazz) دارد و به عشرت و تن‌آسایی اشاره دارد.

۴- معرفی موسیقی راک

موسیقی راک

ژانر موسیقی راک از راك‌اندرول نشأت گرفته است و در دهه‌ی ۱۹۵۰ میلادی در آمريكا آغاز شده است.قاره‌ امريكا مکانی است که سبک راک در آن رواج بیشتری دارد. سازهاي مهم ژانر راک (Rock) عبارتند از گيتار الكتريک، گيتار باس، درامز، پيانو، كيبورد، گيتار آكوستيك، سينتي سايزر و ووكال. در اين ژانر روي ضرب‌آهنگ‌ها تأكيد مي‌شود. اختراع گيتار الكتريك و امپلي‌فاير باعث گسترش اين ژانر گرديد. گرچه استاندارد گروه‌های راك شامل چهار عضو شامل گيتاريست، نوازنده باس ، ووكاليست یا خواننده و درامر است ولي كيبورد، ارگان، سينتي سايزر و پيانو نيز از جمله سازهایی هستند که در اين ژانر موسیقی مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

۵- سبک موسیقی کلاسیک

کلاسیک

اگرچه عموماً سالهای بین ۱۷۵۰ و ۱۸۲۰ به عنوان دوره‌کلاسیک در موسیقی غربی شناخته شده است، ولی لغت کلاسیک اصطلاحاً به معنای هنر موسیقی غربی شامل انواع سبک‌های موسیقی غرب از قرن نهم تا دوره‌ حاضر به‌ویژه قرن‌های شانزدهم یا هفدهم تا قرن نوزدهم در نظر گرفته می‌شود. ژانر موسیقی کلاسیک بیشتر در قاره‌های اروپا و امريكا رواج دارد.

برخي  از سازهای مهم مورد استفاده در اين موسیقی عبارتند از

پيانو و سازهای زهی شامل ویولن، ویولا، ویولن سل، چلو (cello)، كنتر باس (contrabass)؛

سازهای بادي چوبي همانند فلوت، ابوا (oboe)، کلارینت، باسون (bassoon)، ساکسيفون، پیکولو

سازهای بادی برنجی (brass) شامل ترومپت، هورن (horn)، ترومبون (trombone)، توبا (tuba)

سازهای همانند تیمپانی (timpani)، طبل بزرگ و غيره.  

سبک موسیقی كلاسيک در واقع موسيقي سنتي اروپا است و اين نوع موسيقي بيشتر از آنكه جنبه سرگرمي و كاربردهاي فرعي ديگر داشته باشد به عنوان هنر در نظر گرفته مي‌شود. همانند بسياري از سبك‌هاي موسيقی غربی، موسيقی كلاسيک عموماً داراي نت‌های مشخص بوده و بداهه‌نوازی هنرمند در اين ژانر موسيقی محدود است. استفاده از انواع مختلف سازها، فرم و تركيب‌بندي پيچيده، سطح حرفه‌اي اجراي اين نوع موسيقی، ذوق و جاذبه منحصر‌به‌فرد از ويژگي‌هاي اين ژانر موسيقی است. موسيقی كلاسيک اغلب در قالب دوره‌هاي تاريخي که قطعات آن ساخته شده‌اند، توصيف مي‌شود.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مدیر

بدون دیدگاه

    logo-samandehi